• Darmowa konsultacja:

Rodzaje kart płatniczych

Rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze stały się normą w dzisiejszym świecie. Dzięki nim płacenie stało się szybkie, łatwe i przyjemne. Warto zatem wiedzieć, jakie są rodzaje kart płatniczych i na co można liczyć, jeśli się decydujesz na skorzystanie z oferty banków w tym zakresie.

Jeśli mówimy o sposobie rozliczania transakcji, to możemy wyróżnić tu przede wszystkim kartę debetową. Jest wydawana do rachunku bankowego i jest ściśle z nim powiązana. Obciąża konto posiadacza w momencie zapłaty. Istotną kwestią jest to, że możemy nią zapłacić, tylko jeśli posiadamy wystarczającą ilość środków na koncie.

Kolejny rodzaj to karty kredytowe. W tym przypadku za przeprowadzone transakcje klient banku płaci później. Wydanie karty kredytowej związane jest z przyznaniem limitu posiadaczowi w zależności od jego zdolności kredytowej. Zawsze jest on oprocentowany i użytkownik karty może wydawać pieniądze, a następnie spłacić je w późniejszym terminie. Zazwyczaj przyznawany jest miesięczny limit wydatków karty kredytowej. Jeśli wydana kwota zostanie zwrócona w tzw. „okres bezodsetkowym”, bank nie pobiera opłat za udzielony kredyt.

Na rynku istnieją też karty płatnicze przedpłacone tzw. „pre-paid”. Aby zapłacić taką kartą, należy wcześniej przelać na nią pieniądze. Często jednak wiążą się one z ograniczeniami, ponieważ nie wszyscy chętnie je akceptują (np. linie lotniczce). Najczęściej są to karty podarunkowe.

Niektóre polskie banki wydają także karty wirtualne do rachunków, służą one wyłącznie do zakupów w internecie. Działają podobnie jak te fizyczne, jednak w tym przypadku nie dostajemy realnego plastiku, którym można zapłacić w sklepie.

Techniczne aspekty kart płatniczych

Wspomniany podział nie jest jedynym, z którego można skorzystać. Jeśli chodzi o technologię zapisu to mamy tutaj na przykład karty magnetyczne, których nośnikiem informacji jest pasek magnetyczny. Na nim, na dwóch ścieżkach, zapisane są informacje pozwalające na dokonanie transakcji. Czytnik odczytuje numer karty, datę ważności i wiele innych informacji. Warto wiedzieć jednak, że na karcie nie ma zapisanego PIN-u. Takie karty były używane w USA, jednak zostają powoli wypierane przez bardziej nowoczesne karty chipowe.

W Polsce wydawane są najczęściej karty z chipem elektronicznym oraz jednocześnie z paskiem magnetycznym, które są dużo bardziej bezpieczne niż karty z samym paskiem magnetycznym, ponieważ są trudne w podrobieniu, w przeciwieństwie do kart magnetycznych. Karty z mikroprocesorem zabezpieczone są także kodem PIN, który należy wpisać każdorazowo przy dokonaniu transakcji. Obecnie ten typ jest wydawany przez wszystkie polskie banki oraz największe organizacje płatnicze na świecie takie jak VISA i Mastercard.

Karta zbliżeniowa to specjalna karta, która ma wbudowaną antenę, co pozwala na szybkie i bezdotykowe przeprowadzanie transakcji. Zwykle transakcje wykonywane tym rodzajem karty nie wymagają nawet kodu PIN dla zakupów poniżej 100 złotych. Zwykle stosuje się tę technologię jako dodatek do karty z chipem.

Mimo że rodzajów kart jest wiele, to tak naprawdę często możemy zaobserwować, że najczęściej wydawane w Polsce są karty z chipem i funkcją zbliżeniową, jeśli mówimy o technologi, oraz karty debetowe i karty kredytowe, jeśli interesuje nas podział na sposób rozliczania transakcji.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Polub nas na Facebook'u
Do góry