• Darmowa konsultacja:

Płatności BLIK

Płatności BLIK

BLIK to polska usługa szybkiego przesyłania płatności za pomocą weryfikacji kodu, który składa się z 6 cyfr. Mają one na celu identyfikację płatności. Ich przepisanie, wiąże się jeszcze z potwierdzeniem transakcji, która ma zostać tym sposobem opłacona. Obecnie tą płatność umożliwia większość banków, a także dostępne i dedykowane im aplikacje. Usługa ta jest dostępna też w terminalach do płatności w sklepach, która stosują znaną już technologię POS. Użytkowanie płatności BLIK nie jest trudne i nie wymaga posiadania karty plastikowej. Konieczne jest jedynie posiadanie tak zwanego ROR, czyli po prostu konta bankowego.

Jak płacić Blikiem w sieci?
Dokonując zakupu, należy wybrać ten rodzaj płatności. Potrzebne są jeszcze środki na rachunku bankowym, a także posiadanie konta w banku, który Blik obsługuje, aby móc pobrać wspomniany wyżej kod weryfikacji. Należy wybrać metodę płatności, a potem następuje otwarcie okna z formularzem, w który należy wpisać kod, który składa się z sześciu cyfr. Na ekranie bardzo często wyświetla się także minutnik, który odlicza czas. Kod trzeba wpisać w ciągu 2 minut, a potem transakcja zostanie anulowana. Ma to na celu zabezpieczanie przed ewentualnymi oszustwami, czy nieuprawnionymi użyciami cudzych kodów, które można pobrać z aplikacji w telefonie użytkownika.

Każdy, kto stosuje tę metodę, a także inne, potrafi wykonać ten rodzaj czynności dość szybko. Poza tym ma przy sobie oba urządzenia, to którym płaci oraz to, na którym dokonuje zakupów. A niekiedy wszystko odbywa się nawet na jednym urządzeniu łącznie.

Zalety metody płatności Blik
Wśród zalet tej płatności, można wymienić wiele. Między innymi jest ona łatwa w obsłudze i nie wymaga wpisywania wielu danych. Takich jak numer karty, dane użytkownika, czy kodów, adresu zamieszkania i innych danych. A jedynie sześć cyfr kodu i tyle.

Jak wypłacać gotówkę z bankomatu?
Bywa, że nie zabierzemy ze sobą karty płatniczej, a chcielibyśmy wybrać pieniądze z bankomatu. Wydaje się, ze zadanie jest niemożliwe do wykonania, ale jeśli mamy ze sobą telefon nowej generacji z aplikacją swojego banku, dostęp do internetu i nasz bank obsługuje system Blik, wtedy może nam się powieść. Duża część bankomatów w Polsce obsługuje system BLIK.

Korzystając ze smartphone, logujemy się więc przez aplikację, a na ekranie bankomatu wybieramy opcję „wypłata bez karty”, a potem „wypłata Blik”. Kolejne kroki są już podobne jak w przypadku zakupów. Wybieramy więc kwotę do wypłaty, a następnie w naszym telefonie odszukujemy kod, który tam się pojawił i przepisujemy go do bankomatu, wciskamy przycisk akceptuj, to samo robimy w aplikacji, potwierdzając transakcję. Tym sposobem wypłacamy gotówkę bez karty. To łatwe i przyjemne, a warto znać tę możliwość, tak na wszelki wypadek. Zwłaszcza jeśli zdarza nam się zapominać karty albo zmieniamy plany.

Czy płacenie Blikiem wiąże się z kosztami?
Większość banków, nie pobiera dodatkowej prowizji za tego rodzaju płatności. A w przypadku bankomatów, opłaty są pobieranie tak jak w przypadku zastosowania karty. To znaczy, jeśli wypłata jest robiona w bankomacie dostępnej sieci dla danego banku, jest ona wolna od opłat. Jednak w przypadku robienia wypłaty w innym bankomacie, może zostać naliczona prowizja, taka sama, jak w przypadku wypłaty z użyciem karty kredytowej, albo debetowej.

Czy korzystanie z Blik jest bezpieczne?
W celu zabezpieczenia transakcji stosowane są systemy ochrony bankowej, dlatego właśnie Blik dostępny jest wraz z kontami rozliczeniowymi. W celu zachowania jak największej staranności zabezpieczeń i szyfrowanego połączenia. Metoda weryfikacji podlega dwustopniowej akceptacji, a aplikacje w telefonach typu smartphone są dodatkowo zabezpieczone. Dostęp do nich jest możliwy jedynie z użyciem kodu PIN, hasła, albo odcisku palca, czy na przykład opcji skanowania twarzy, a te rozwiązania chronią przed nieuprawnionym dostępem. Dodatkowo kod ten trzeba przepisać w dość krótkim czasie, co znacznie utrudniałoby działanie postronnym osobom.

Czy można płacić Blik w sklepie tradycyjnym?
Okazuje się, że można tak samo, jak kartą kredytową, albo debetową. Oczywiście nie w każdym sklepie stacjonarnym ta metoda akceptowana, ale liczba miejsc jest bardzo duża i ciągle się zwiększa.

Należy powiedzieć kasjerowi, że chce się zapłacić poprzez tą, innowacyjną metodę płatności. A następnie korzystając ze swojego smartphone wygenerować kod, który ma sześć cyfr. Ten kod wpisuje się za pomocą klawiatury w terminalu, a następnie zatwierdza. To samo potwierdzenie trzeba wykonać jeszcze w aplikacji, tak aby mogła zostać dokonana płatność. Ta metoda jest dużo bardziej bezpieczne niż nawet płatność kartą.

Przelew na telefon
Blik daje możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu. Warunkiem jest znajomość numeru adresata, po drugie musi on powiązać swój numer telefonu z numerem konta bankowego, dostępnym w jednym z banków, które Blik obsługują. Przelewy obsługiwane są natychmiastowo i odbiorca dostaje środki od razu na swoje konto bankowe.

Banki, które obsługują system BLIK:

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Polub nas na Facebook'u
Do góry