• Darmowa konsultacja:

Oszczędzanie: przeżytek czy konieczność?

Skarbonka na oszczędności

Choć niektórym może być trudno w to uwierzyć, według różnych nowszych badań okazuje się, że całkiem spory odsetek Polaków nie ma żadnych oszczędności. Taki stan rzeczy fatalnie odbija się na kondycji nie tylko finansowej, ale i psychicznej wielu polskich rodzin, które żyją w dużej niepewności jutra. Spora część z nich ponosi winę za taki stan rzeczy, żyjąc ponad stan, niestety równie spora część nie oszczędza z prostego powodu: nie stać ich na to, ponieważ zbyt mało zarabiają i całe miesięczne dochody zużywają na bieżące opłaty i konieczne wydatki. Spróbujmy rozważyć, jak możemy pomóc tej grupie, która mogłaby coś odkładać, jednak prowadzi zbyt wystawne życie jak na swoje dochody.


Oszczędzamy: poradnik początkującego

Zanim zaczniesz oszczędzać, musisz sporządzić prostą listę (nawet składającą się z dwóch rubryk w excel’u, gdzie w jednej wpiszemy dochody, w drugiej wydatki) naszych miesięcznych wpływów i zobowiązań. Już samo spędzenie kilku chwil nad tym zadaniem pomoże nam ustalić te wydatki, które są naprawdę niezbędne jak i te, które możemy (przynajmniej raz na jakiś czas) zawieszać. Jeśli okaże się, że po odliczeniu niezbędnych wydatków zostaje nam trochę gotówki, to oznacza, że mamy w ogóle szanse na jakiekolwiek oszczędności.


Konieczność czy przeżytek?

Niestety, na tak postawione pytanie musimy odpowiedzieć twierdząco: oszczędzanie nigdy nie było tak potrzebne jak w początkach XXI wieku. Przekonaliśmy się o tym choćby podczas niedawnej bańki spekulacyjnej, która ujawniła życie nad stan całych rzesz w USA czy choćby w naszym kraju. Kraj związany z kredytami hipotecznymi bezlitośnie obnażył pułapki życia na kredyt. Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zawsze zakładać, że nie powinniśmy kredytować takich kwot, które przy naszych obecnych zarobkach wydają się nam zbyt duże. Choć presja społeczna może być dość ciężka, nie ulegajmy jej po to, by kupować rzeczy, bez których będziemy potrafili się obejść. Zawsze na pierwszym miejscu próbujmy stawiać zdrowy rozsądek, a nie swoje aspiracje.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Polub nas na Facebook'u
Do góry