• Darmowa konsultacja:

O czym trzeba wiedzieć płacąc online

O czym trzeba wiedzieć płacąc online

Żelazne zasady płatności w Internecie większość z nas zna. Jednak należy mieć na uwadze, że korzystając z nowych technologii, niektóre systemy zabezpieczeń są rozwijane, a inne są wprowadzane na nowo. Działania w tym zakresie są podyktowane koniecznością reagowania banków czy innych instytucji na zagrożenia, które są zmienne zwłaszcza przy wprowadzaniu nowych technologii, praktycznie testowanych przez użytkowników co pokazuje dopiero gdzie pojawiają się miejsca krytyczne. Istotne jest to, żeby wiedzieć z jakich technologii korzystamy, jak one działają, jakie są ich możliwości ale też potencjalne zagrożenia. Pamiętając, że żadne zabezpieczenia techniczne nie pomogą, gdy nie stosujemy podstawowych zasad bezpieczeństwa zapoznajmy się również z sytuacjami, które są związane są z transakcjami płatniczymi online a obarczone są większym ryzykiem.

Zakładanie rachunku “na przelew”

Jako przykład niech posłuży otwieranie rachunku bankowego założonego zdalnie z wykorzystaniem przelewu potwierdzającego tożsamość klienta. O ile jest to spore uproszczenie, to w przypadku gdy tym sposobem otworzymy kolejny rachunek u innego dostawcy usług płatniczych, może istnieć ryzyko, że w naszym imieniu dokona tego również ktoś inny, o czym nie będziemy wiedzieć. Powyższe oznacza, że wybierając taki sposób założenia rachunku powinniśmy zastanowić się czy brak potwierdzenia naszej tożsamości w inny, alternatywny sposób na pewno jest aż tak bezpieczny i warto rozważyć zagrożenia dla dokonywania transakcji płatniczych z takiego rachunku. Nasze dane nie powinny i nie mogą być wysyłane do osób, instytucji których nie znamy i nie wiemy, że są tam przekazywane, zwłaszcza przez osoby trzecie.

Płatności kartą zdalnie

Kolejnym przykładem niech będą przeprowadzane transakcje w Internecie bez fizycznej obecności karty jedynie przy użyciu jej numeru, czasami bez konieczności podania kodu bezpieczeństwa – tzw. CVC2/ CVV2. Wymagana weryfikacyjna danych jak np. podanie imienia i nazwiska właściciela, numeru karty jest wówczas kompletnie omijana, zwłaszcza jeśli karta zostanie skradziona, gorzej gdy ktoś zrobi jej zdjęcie telefonem komórkowym i posługuje się nią bez naszej świadomości.

Na uwagę zasługują również usługi internetowe świadczone przez dostawców usług płatniczych poprzez ich strony internetowe przeznaczone do dokonywania płatności (np. elektroniczne usługi maklerskie, umowy online), pomimo że nie są to transakcje płatnicze ich zawarcie może rodzić skutki podobne do takich transakcji.

Wszystkie sytuacje, które wydają się podejrzane jak np. e-maile z banku, telefon z prośbą o potwierdzenie danych bankowych, w którym nie mamy rachunku, możemy zgłosić do oddziału swojego banku. Sama świadomość, że takie działania są podejrzane nie wpłyną na działania banku w opisanym zakresie, warto podjąć jakąkolwiek inicjatywę co dodatkowo może wspomóc wykrycie ewentualnego oszustwa. Brak transakcji płatniczych z tym związanych, powinien budzić naszą czujność dlaczego i po co, ktoś usiłuje od nas uzyskać tego typu dane.

Ważne jest też, aby dostawcy usług płatniczych posiadali procesy zapewniające odpowiednie śledzenie wszystkich transakcji, jak również przebiegu polecenia zapłaty, co umożliwi nam jako klientom sprawdzenie ich historii.

Powinniśmy być odpowiednio identyfikowani. Jak wynika z przepisów krajowych dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, również wskazane jest aby móc potwierdzać swoją wolę dokonania płatności internetowej przed uzyskaniem dostępu do niej. Stąd dostawcy usług płatniczych zapewniają klientom odpowiednie informacje, np. poczta bankowości elektronicznej.

Zabezpiecz swoje konto

Istotny jest limit dla usług płatności internetowych oraz istnienie mechanizmów umożliwiających dalsze ograniczanie ryzyka w ramach tych limitów. Zainicjowanie płatności powinno wiązać się z dostarczeniem we właściwym czasie informacji do weryfikacji, po to by sprawdzić czy transakcja płatnicza została poprawnie zainicjowana lub wykonana. Ważne jest też to, aby sam profil klienta był zaopatrzony w usługi ostrzegania i zarządzania.

Pomimo istnienia nowoczesnych i sprawdzonych technologii warto być świadomym, że trzeba być ostrożnym dokonując różnych transakcji płatniczych online, aby w przyszłości nie wiązały się one z niepotrzebnymi problemami.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Polub nas na Facebook'u
Do góry